Beşevler Mah. Ara Sok. No:3A/B Nilüfer/BURSA

Kalorifer Petekleri ve Çeşitleri

Kalorifer Petekleri ve Çeşitleri

Kalorifer peteği döşenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kalorifer petek çeşitlerine geçmeden önce biraz bunlara değineceğiz.

Kalorifer peteklerinin seçimi kullanılacak mekanın büyüklüğüne göre seçilmelidir.  Çünkü oda sıcaklığı mekanın büyük ya da küçük olması ile orantılıdır. Odada kullanılacak petekleri mekanın büyük ve küçüklüğüne göre ayarladığınızda hem yeterli oda sıcaklığını sağlamış olursunuz hem de ekonomik açıdan zarar etmezsiniz. İhtiyaç olmadığı takdirde odada fazla petek kullanmak bütçenize zarar verecektir. Az petek kullanmak ise mekanın yeteri kadar ısınmasını sağlamayacaktır.

Kalorifer peteklerinizi döşerken öncelikli olarak tesisatı yapılacak boruların gidiş yönü belirlenmelidir. Isı kaybını önlemek ve sıcaklık miktarını artırmak için, boruların yolu kısa ve dönüşü az olarak ayarlanmalıdır.

Kalorifer petekleri döşenirken kombi için de uygun bir yer ayarlanmalıdır. Kombi mutfağa ya da banyoya en yakın konuma konulmalıdır. Kombi bu iki bölüme uzak olduğunda sıcak suyu peteklere ulaştırması zor olur bu durumda harcanan gaz da artar ve cebinize zarar verir.

Döküm petekler ve panel petekler olmak üzere iki çeşit radyatör bulunmaktadır. Döküm petekler döküm yöntemi ile yapılmaktadır. Ülkemizde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Görüntü açısından biraz kaba; estetik olmayan bir görüntüsü vardır ancak paslanmaya karşı en dayanıklı olan petek çeşitleridir. Bölünebilen, dilimli bir yapısı vardır. Mekanın büyük ya da küçüklüğüne göre az veya çok dilimler tercih edilebilir. Döküm petekler ısıyı iletmek konusunda oldukça başarılıdır. Estetik açıdan olmasa da sağlamlık ve ısı iletim özelliği tercih sebebidir.

Panel petekler ise sac malzemelerinden üretilir. Görüntüsü döküm peteklere göre oldukça estetiktir. Panel petekleri seçerken kullanılan sacın paslanma süresinin geç olmasına ve ısıyı yayma özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Panel petekler döküm petekler kadar uzun ömürlü değildir. Ancak günümüzdeki firmalar ömürlerini uzatmak için çabalamaktadır. Sacları çok ince olduğu için petekler çabuk ısınır ve çabuk soğur. Isı iletme özellikleri güçlü olduğu için döküm peteklere göre ısıtma gücü daha yüksektir. Panel petekler dilimli bir yapıya sahip değildir. Bu da demek oluyor ki döküm peteklerdeki gibi; mekanın boyutuna göre peteğe ekleme ya da çıkarma yapılmaz.

Bursa ve çevresinde Gelişim Doğalgaz, profesyonel iş anlayışı ile kalorifer petek satışı ve kalorifer tesisatı konusunda alanında uzman, çizgisinden ayrılmadan uzman kadrosu ile tüm istek ve sorunlarınıza tek noktadan çözüm sağlamaktadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
İletişime Geç